5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o gradobiciu

Szkody po gradobiciu na aucie są całkowicie odwracalne. 

Wyspecjalizowani technicy PDR są w stanie w zdecydowanej większości przypadków usunąć wgniecenia po gradobiciu przy użyciu specjalistycznych narzędzi i metod bez konieczności lakierowania pojazdu czy wymiany elementów karoserii. 

Ile kosztuje naprawa auta po gradobicu metodą PDR? 

Naprawa auta uszkodzonego wskutek gradobicia nie musi być droga. Jej koszt jest ściśle powiązany z ilością wgnieceń oraz materiałem na którym powstały. Rekomendujemy naprawę metodą PDR, ponieważ zachowuje ona oryginalną powłokę lakierniczą.

Jak zlikwidować szkodę po gradobiciu na aucie? 

Najprościej jest skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się naprawami PDR i upoważnić ją do przeprowadzenia bezgotówkowego procesu naprawy z ubezpieczenia AC.

Czy da się ochronić auto przed gradobiciem? 

Niestety jedyną skuteczną ochroną przed uderzeniami gradu jest ustawienie auta w zadaszonym miejscu. Należy również zadbać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ kula gradowa o kilkucentymetrowej średnicy może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Skąd się bierze gradobicie? 

Opad gradu występuje w ciepłej porze roku najczęściej w okresie od maja do sierpnia, w temperaturze powyżej 0°C, z mocno rozbudowanych chmur typu cumulonimbus i bywa połączony z silnym opadem deszczu. Najbardziej intensywne i najczęstsze opady gradu zdarzają się w strefie zwrotnikowej. W Polsce opad gradu najczęściej notowany jest w gorącej, wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego lub w trakcie przechodzenia frontów chłodnych wypierających zalegające powietrze zwrotnikowe. 

Ciekawostka: 

15 września 2010 r. w mieście Witchita W stanie Kansas (USA) została znaleziona gradzina o średnicy 19,7cm.